Kronikarskie Zapiski
pod redakcją Barbary Batko


12.VII. 2005 r. 70 absolwentów pierwszych klas wojskowych LO z Zespołu Szkół w Tymbarku spędziło początkowe dni wakacji na 10-dniowym obozie szkoleniowym w koszarach 16 Batalionu Powietrzno-Desantowego w Krakowie i na poligonie. Do najprzyjemniejszych zajęć należały lekcje wspinaczki górskiej, prowadzone na Kobylankach w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Nie zabrakło także nocnych alarmów oraz wycieczek edukacyjnych po Krakowie.

22.VII. Rozstrzygnięto pierwszy nabór wniosków do Sektorowego Programu Operacyjnego Restrukturyzacji i Modernizacji Obszarów Wiejskich 2004-2006. Tymbark otrzymna dotację na renowację Rynku i Domu Kultury.

25.VII. Delegacja OSP z Tymbarku wraz z naczelnikiem - Zbigniewem Kapturem, gościła w słowackich Spisskich Vlachach. Strażacy spotkali się z samorządowcami, zwiedzili jednostkę tamtejszej straży oraz wzięli udział w turnieju rycerskim.

29-30-31.VII. Podczas tegorocznych Dni Tymbarku, zorganizowanych na placu po byłym tartaku, tłumy Tymbarczan i przyjezdnych bawiły się przy dźwiękach muzyki w wykonaniu wielu zespołów (tegoroczną gwiazdą był Szymon Wydra). Radosne uśmiechy wywoływały: pokazy najmłodszych taekwondzistów oraz karateków, konkursy dla publiczności, atrakcje wesołego miasteczka, pokaz sztucznych ogni. Zainteresowanie - zwłaszcza wśród młodzieży - wywołała zapowiedziana przez Wójta budowa hali sportowej.

30.VII. Tymbarski rynek ubogacił się drzewem - symbolem przyjaźni i współpracy między angielskim Whaley Bridge a Tymbarkiem. Jarząb szwedzki, przywieziony w ubiegłym roku z partnerskiego miasta, został zasadzony przez Przewodniczącą Rady Miasta Whaley Bridge Annę Winter i Wójta Gminy Tymbark Stanisława Pachowicza. Upamiętnia 10 lat przyjaźni między naszymi miejscowościami.

30.VII. Odbył się wernisaż zorganizowanych przez TMT Artystycznych Prezentacji Twórców Gminy Tymbark Wystawione w Parafialnym Centrum Kultury prace to malarstwo, rzeźba, rysunek, haft artystyczny, fotografia, ceramika i rzemiosło artystyczne. Wystawiane prace zaskakiwały pięknem, kunsztem, oryginalnością. Chętni mieli okazję podziwiać je przez wszystkie soboty i niedziele sierpnia i docenić prezentowanych tam Twórców, często znanych jako codzienni znajomi.

6.VIII. O godz. 11 w tymbarskim Kościele Parafialnym odprawiona została Msza św. pogrzebowa za spokój dusz ostatniej dziedziczki dóbr tymbarskich Zofii Turskiej i jej córki Danuty. Ich prochy, przewiezione wcześniej z Wrocławia, spoczęły w rodzinnym grobowcu na naszym cmentarzu.

7.VIII. Na stadionie KS Tymbark przeprowadzono zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu gminy.

10.VIII. W Urzędzie Gminy odbyła się rozprawa administracyjna zwołana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w sprawie działalności firmy Megasort, zajmującej się produkcją suszu z odpadów owocowych. Sąsiadujący z firma mieszkańcy mogą alarmować stosowne służby, jeżeli poziom hałasu przekroczy 45 decybeli, natomiast w kwestii zapachów - z powodu braku odpowiednich przyrządów pomiarowych - trudno jednoznacznie określić wykroczenie.

16.VIII. Do Tymbarku przyjechali właściciele psów łowieckich z całej niemal Polski. Do rywalizacji w czwartym już Konkursie Posokowców i Tropowców stanęło 8 psów reprezentujących posokowce bawarskie i 7 psów tropiących rasy ogar polski, gończy polski, labrador golden i beagl. Gospodarzyło miejscowe Koło Łowieckie "Hubert", a organizował oddział okręgowy PZŁ w Nowym Sączu. Rywalizację posokowców wygrała Ceza Bogusława Pawłowskiego z tymbarskiego koła, tropowców - labrador Artura Skorupy z Koszalina. Najlepszym przewodnikiem okazał się Jerzy Opyd z Zamieścia.

18.VIII. Tymbarskie "Orlęta" przeprowadziły ćwiczenia z przysposobienia wojskowego. W programie były zajęcia ze strzelectwa, zajęcia na ścianie wspinaczkowej oraz z taktyki na Łopieniu. Uczestnicy ćwiczeń wzięli również udział w zawodach z okazji Święta Wojska Polskiego.

30.VIII. Teren firmy Karpol z Zamieścia stał się miejscem ćwiczeń jednostek OSP z Tymbarku, Podłopienia, Zawadki i Piekiełka. Założenia ćwiczeń opracował Zespół Gminnego Centrum Reagowania.

18.IX. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Piekiełko i Okolic, prowadzone przez Józefa Kasińskiego, zorganizowało kolejny festyn, dochód z którego przeznaczono na potrzeby związane z funkcjonowaniem szkoły. Były gry, zabawy, loteria fantowa, występy zespołu Majk, którego solistką jest Krystyna Kałużny, dyrektorka Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Piekiełku.

18.IX. Urząd Gminy, OSP, "Strzelec" i UKS Tymbark już po raz piaty zorganizowali Górski Złaz Turystyczny na Łopieniu. Liczna grupa turystów uczestniczyła w konkursach (przyrodniczym i wiedzy turystycznej) i zawodach strzeleckich z broni pneumatycznej. Po serii pytań konkursowych wyłoniono Mistera Łopienia - został nim Zbigniew Kaptur, naczelnik naszej OSP. Nagrodzono również najstarszego i najmłodszego uczestnika Złazu.

21-25.IX. Ośmioosobowa reprezentacja tymbarskiego "Strzelca" w składzie: Agnieszka Burek, Maria Smoła, Józef Banach, Grzegorz Dziadoń, Tomasz Hyła, Robert Nowak, Tadeusz Rybka, Paweł Wiewiórski, wzięła udział w XIII Górskich Spotkaniach Turystycznych Policji w Górach Izerskich, zajmując w klasyfikacji generalnej piąte miejsce. W rajdzie wystartowało 26 drużyn pieszych i 1 rowerowa z całego kraju. Za wiedzę o policji, straży granicznej, wiadomości z tras rajdu, kondycję i turystyczne piosenki tymbarskich Strzelców nagrodzono okazałym pucharem.

30.IX. W Szkole Podstawowej w Tymbarku przeprowadzono próbną ewakuację uczniów i personelu. Akcja obejmująca 240 osób, kierowana przez dyrektora szkoły - Marka Sawickiego, trwała 5 minut.

1.X. OSP w Piekiełku wraz z inspektorem ds przeciwpożarowych UG w Tymbarku organizuje pomoc charytatywną dla placówki misyjnej Sióstr Nazaretanek w Czernichowie na Ukrainie. Punkt zbiorczy darów w Urzędzie Gminy (Robert Nowak) będzie pracował do 4 listopada br.

1.X. Trzydniowe manewry w Chyszówkach przeprowadzili członkowie tymbarskiego "Strzelca". Zajęcia obejmowały m.in. terenoznawstwo, marsze nocne na Łopień, pokonywanie nocnego toru sprawnościowego, survival, musztrę, oraz przybliżanie historii walk niepodległościowych okresu I wojny światowej, zwłaszcza działalności Legionów Polskich pod wodzą Piłsudskiego na terenie Chyszówek. Strzelcy wzięli także udział w przygotowaniu odbywających się 2.X. uroczystości na szczycie Mogielicy.

2.X. Na szczycie Mogielicy odprawiona została Msza św. dziękczynna za dar pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II oraz w intencji Jego szybkiej beatyfikacji. Na tę Mszę dotarła również grupa pielgrzymów z tymbarskiej parafii.

2.X. Lokomotywa OKz32, ciągnąca pociąg retro z Nowego Sącza do Chabówki, głośnym gwizdem ogłosiła swój wjazd do Tymbarku. Przejazd pociągu zorganizowało Forum Rozwoju Kolejowych Szlaków Turystycznych w Chabówce. Jednym z pasażerów pociągu był senator Stanisław Kogut.

3.X. 33 osoby z Jednostki Strzeleckiej ukończyły szkolenie systemu walki combat 56, stosowanego przez żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych. Inicjatorem i organizatorem szkolenia był Jarosław Kozak, uczeń licealnej klasy wojskowej Zespołu Szkół w Tymbarku.

5.X. W najbliższych dniach odwiedzi Tymbark delegacja Rady Turystyki działającej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Istnieje możliwość organizacji w przyszłym roku Ogólnopolskiego Rajdu Górskiego Straży Granicznej Szlakami Obrońców Granic właśnie na naszej ziemi.