ARTYSTYCZNE PREZENTACJE TWÓRCÓW GMINY TYMBARK
Otwarcie ekspozycji Prac Twórców (lipiec/sierpień 2005 staraniem Towarzystwa Miłośników Tymbarku) Gminy Tymbark miało na celu pokazanie wycinka pasji artystycznych jej mieszkańców. Planując wystawę nie zawęziliśmy jej ram do wybranych form twórczości, reguł, czy autorów. Stąd na wystawie spotkamy obrazy, rzeźby, fotografie, ceramikę i haft artystyczny. Zapewne nie do wszystkich twórców udało nam się dotrzeć, ale krótki okres, jaki mieliśmy do przygotowania wystawy i ograniczona powierzchnia wystawy uniemożliwiła pokazanie wszystkiego co tworzą nasi mieszkańcy. Wspólnym mianownikiem autorów prezentowanych prac jest poszukiwanie piękna, poszukiwanie prawdy, czuć w nich radość tworzenia połączoną z pasją i pracowitością. Widać nie tylko talent, zauroczenie osobami, przedmiotami ale również świat wyobraźni twórcy.
Zorganizowanie wystawy było możliwe dzięki uprzejmości Ks. Proboszcza Edwarda Nylca oraz wsparciu finansowemu sponsorów: Romana Pasyka, Wojciecha Miśkowca, Stanisława Poczynka - Bank Spółdzielczy i Roberta Kałużnego.
Antoni Filipiak - rzeźba
"Pochodzę z Tymbarku, obecnie mieszkam w Piekiełku gmina Tymbark. Z zawodu jestem stolarzem, a w wolnym czasie zajmuję się rzeźbą. Już od najmłodszych lat próbowałem coś robić w drewnie. Pierwsze moje rzeźby to ptaszki. Niestety nie zachował się z nich ani jeden. W późniejszym okresie próbowałem tworzyć w glinie, a obecnie pracuję tylko w drewnie lipowym."
Marta Piętoń - malarstwo, ceramika
Urodziła się w Tymbarku. W1980 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Matejki w nowym Wiśniczu w specjalności Ceramika.
Po skończeniu szkoły Pracowała w ośrodku kultury w Mszanie Dolnej jako instruktor K.O. - plastyk. Następnie w Muzeum w Limanowej jako konserwator eksponatów muzealnych. Obecnie pracuje w Ośrodku Pomocy Społecznej w Limanowej jako instruktor terapii zajęciowej.
Maria Magdalena Plata - fotografia
Studentka IV r. rytmiki Akademii Muzycznej w Katowicach. Obok muzyki i tańca jej pasją są wędrówki górskie. Motywem stale powracającym na jej wakacyjnych szlakach są ukraińskie połoniny i alpejskie szczyty.
Jan Juszczyk - rzeźba (1937-1999 r)
Urodził się w Żegocinie. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczył się stolarstwa i uzyskał uprawnienia czeladnika. Najchętniej wykonywał meble, ale już wtedy zaczął rzeźbić płaskorzeźby i figury w drewnie, głównie o treści religijnej. Wytwory jego nieprzeciętnego talentu zdobią liczne kościoły i mieszkania prywatne. Znajdują się nawet poza granicami kraju. Wykonał kilka dużych form na zamówienie kościołów m.in. do kaplicy cmentarza w Licheniu - Matkę Bożą Niepokalaną, dla Kurii Tarnowskiej "Postać Bł. Karoliny Kuzki".
Kamil Piętak - fotografia
Urodził się w1985 r Mieszka w Tymbarku, jest studentem drugiego roku informatyki na AGH w Krakowie.
Zainteresowania: turystyka górska, harcerstwo i fotografia.
Waldemar Piętoń - rzemiosło
Urodził się w Tymbarku. Z zawodu jest stolarzem. Zarażony działalnością plastyczną swoich sióstr Marty i Wiesławy, postanowił spróbować swoich sił w twórczości, czego efektem są prace prezentowane na wystawie.
Wiesława Frączek (Piętoń) - malarstwo
Urodziła się i mieszka w Tymbarku. Absolwentka Państwowego Liceum sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem - specjalność Meblarstwo artystyczne.
Pracowała jako dekorator wystaw w RSZZ W Limanowej i w SP-ni Pracy "Meblomet" w Mszanie Dolnej jako konstruktor - plastyk. W pracach plastycznych fascynuje się przede wszystkim kolorem i formą.
Adam Kapturkiewicz - fotografia
Ukończył kierunek Górnictwa i Geologii na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest prezesem Speleoklubu Beskidzkiego. Współpracuje z Głosem Tymbarku, biuletynem klubowym Jaskinie Beskidzkie, kilka jego zdjęć ukazało się w kwartalniku Jaskinie.
Mieczysław Kordeczka - stolarka artystyczna
Zamieszkały w Tymbarku. Zawodowo zajmuje się stolarką artystyczną. Wykonał miedzy innymi wystrój ołtarza do kościoła w Tarczynie na Ukrainie i tron dla Jana Pawła II na uroczystość kanonizacji bł. Kingi w Starym Sączu (1999).
Sabina Kulig - haft
"Mam 36 lat. Pochodzę z Tymbarku a obecnie mieszkam z mężem i trójką dzieci w Piekiełku gmina Tymbark. Z wykształcenia jestem technikiem ekonomii, obecnie przebywam na urlopie wychowawczym. Zaczęłam swoją przygodę z igłą sześć lat temu. Wyszywam haftem krzyżykowym małe i duże obrazy, którymi czasami obdarowywuję rodzinę i znajomych.
W swym dorobku mam dużo motywów kwiatowych, pejzaże, zwierzęta, postacie. Tworzę również hafty inspirowane obrazami wybitnych malarzy."
Joanna Tokarczyk - malarstwo
Urodziła się w 1977 r. w Limanowej. Mieszka w Tymbarku. Edukację artystyczną rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Na wystawie prezentowała prace malarskie, rysunkowe i fotografie, tematycznie związane z człowiekiem i jego wewnętrznymi przeżyciami. Inspiracji szuka w życiu codziennym, ale metafizyka i baśnie również mają duży wpływ na jej twórczość.
Kazimierz Pluta - malarstwo
Urodzony w roku 1941 r. w
Emilianowie. Absolwent Technikum Przemysłu Leśnego w Żywcu. Amatorsko maluje od najmłodszych lat. Zafascynowany przyrodą, najchętniej tworzy pejzaże o tematyce przyrodniczej, podejmuje tematy związane z myślistwem, sięga także po tematy religijne, a jego obrazy znalazły swoje miejsce w kościołach w Bobowej, Siedliskach, Krakowie oraz w Podłopieniu (freski).
Ryszard Sobczak - fotografia
Zamieszkały w Tymbarku. Jego motto to "Zatrzymać w oka mgnieniu piękno Matki Natury"
Jan Plata - rysunek
Absolwent wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się filozofią, teologią. Na wystawie prezentował rysunki z cyklu "Psalmy". Jego prace oscylują w kierunku mistycyzującego abstrakcjonizmu. Rysuje dla "Głosu Tymbarku".
|